Diş Macunundaki Flor Çocuğuma Zarar Verir Mi?

Günümüzde birçok ebeveynin aklını kurcalayan “Diş macunundaki flor çocuğuma zarar verir mi?” sorusuna yanıt vermeye geldim. Hayatın her alanında olduğu gibi bir maddenin de ilaç mı zehir mi olduğunu anlamanın yolu uygulanan doz miktarında gizlidir. Uygun dozda alınan flor dostumuzdur. Flor; dişte yüzeye en yakın tabaka olan minede oluşan çürüklerin ilerlemesini durdurur, yeni çürük oluşmasını engeller. Unutulmamalıdır ki yeni sürecek dişlerin sağlıklı olmasının koşullarından biri de süt dişlerinin sağlıklı bir şekilde ağzı terk etmiş olmasıdır. Bu sebeple süt dişleri ağızdayken çürük oluşmasını önlemek ağız hijyen alışkanlıklarını çocuğa kazandırmak oldukça önemlidir.

 Çocuklarda florürlü diş macunu kullanımı için 2 yaş uygun görülse de aslında çocuğun tükürmeyi öğrendiği ve diş macununu yutmaması gerektiğini anladığı yaş florürlü macun kullanımına başlayabileceği yaştır.

FLOR ZEHİRLENMESİ NEDİR? MACUNDAKİ FLOR ZEHİRLENMEYE SEBEP OLABİLİR Mİ?

Flor zehirlenmesi gibi bir durumun yaşanabilmesi için florun sistemik dolaşıma katılması gerekir. Ancak macundaki flor dişe yüzeysel uygulanır ve tükürülür. Eğer çocuğunuz tüplerce macun yemiyorsa macun kullanımına bağlı flor toksisitesinden bahsetmek mümkün olmaz.

Flor toksisitesi için kısa dönem ve uzun dönem şeklinde ayrım yapmak gerekir. Kısa dönemde flor toksisitesi bir defada yüksek oranda aşırı flor emilimi ile gerçekleşir. Bu durum kontrolsüz topikal flor uygulamaları sonucu oluşabilir. Uzun dönem flor toksisitesi oluşması için ise uzun süre az miktarda devamlı ve düzenli flor emilimi olması gerekir. Bu durum, içme suyundaki flor miktarının optimum seviyenin üzerinde tutulduğu bölgelerde çoğunlukla karşımıza çıkar.

TOPİKAL FLOR UYGULAMALARI

Yüksek çürük riski olan 6 yaş üstü çocuklarda florürlü ağız gargarası kullanımı, ev tipi jel ve solüsyon uygulamaları tavsiye edilmektedir. Topikal flor uygulamalarında akut toksik doz vücut ağırlığı ile orantılıdır. Bu açıdan hekim kontrolü ve bilgisiyle uygun dozda flor uygulaması yapılması oldukça önemlidir.

Yazar: Sinem Ercan