Projeler

Minik Diş Dostları

Minik Diş Dostları etkinliği ,  5-9 yaş arası çocuklar için hazırlanmış bir eğlence- eğitim projesidir.

Etkinlik, çocuklar a eğlenerek ağız ve diş sağlığı farkındalığı yaratmayı ve farkındalığı deneyimleterek davranışa dönüştürmelerini sağlamayı hedeflemektedir

Etkinlik, içinde birçok farklı bölmelerin bulunduğu bir oyun alanından oluşmaktadır. Oyun alanına seanslar halinde belirli sayıda çocuklar alınır ve çocuklar Diş Dostu Derneği tarafından eğitilmiş kadro rehberliğinde  sırayla her bölümdeki etkinliğe katılırlar. Etkinliğin sonunda, çocuklara Diş Dostu oldum sertifikaları dağıtılır. Belirli günlerde, alanı ziyaret eden Diş Hekimleri ile aileler bir araya gelerek, sorup öğrenmek istedikleri diş sağlığı konuları hakkında ayrıca bilgi alabilirler.

Etkinlik alanında minik ziyaretçiler ilk olarak çeşitli renkli kalem ve benzeri malzemeler yardımı ile diş keselerini tasarlarlar. Etkinlik alanında oluşturulan ışıklı masalarda gelecekte olmak istedikleri meslek ile ilgili görseli çizerek diş perisine dilekte bulunurlar.  Minik ziyaretçiler “Dişimizi Temizleyelim” bölümünde panoda yer alan kirli dişi, temizleme aparatı yardımıyla fırçalayarak sağlıklı bir dişin nasıl görünmesi gerektiğini öğrenirken,

hangi besinlerin diş dostu olduğunu da uygulamalı etkinliklerle deneyimlerler. Minik katılımcılar, çeşitli diş röntgenlerini inceleyebilecekleri alanda ileride karşılaşabilecekleri diş problemleriyle ilgili ön bilgiye sahip olurlar. Diş Dostu Derneği işbirliğinde uzman ekip yardımıyla, dişlerin adını ve işlevlerini öğrenerek etkinlik alanı içerisinde bulunan üç boyutlu diş maketinde dişlerin ağız içindeki yerlerini ve diş yapısı hakkında öğrendiklerini uygulamalı olarak tespit ederler.  Minik ziyaretçiler etkinlik alanında yer alan dev diş fırçaları ile doğru fırçalama tekniğini öğrenirler. Özel tasarlanmış “Hayvanlar ve Dişleri” bölümünde hangi dişin hangi hayvana ait olduğunu da keşfederler.Minik ziyaretçilerin yaratıcılıklarını artıran, öğretirken  eğlendiren “Minik Diş Dostları” etkinliğinin ilki, alışveriş merkezi yönetim şirketi Cefic sponsorluğunda 4 Kasım- 1Aralık 2016 tarihleri arasında sırası ile CarrefourSa İçerenköy AVM, Mersin Palm City Alışveriş Merkezi ve  CarrefourSA Bursa Alışveriş Merkezi’nde gerçekleşti.Etkinliğin gelecek dönemlerde belediyelerin ve firmaların desteği ile gerek açık alanlarda gerekse alış veriş merkezlerinde, okullarda v.s. gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Dişler Yolunda

Dişler Yolunda Projesi’nin temel hedefi tüm Türkiye’deki okullarda ağız ve diş sağlığı bilincini yaymak ve sağlıklı nesiller yetişmesine katkı sağlamaktır. Bu projede gönüllü Diş Dostu üyeleri ve öğretmenler işbirliği içinde yer almaktadır.

Diş Dostu Derneği bir sivil toplum kuruluşu olarak toplumda gönüllülük unsurunu pekiştirerek diş sağlığı gönüllüleri oluşturmak istemektedir ve bu yönde de oldukça yol almıştır. Gönüllüler sadece diş hekimi değil; anneler, üniversite öğrencisi gençlerde de oluşmaktadır.

Dişler Yolunda Projesi, 2002 yılında Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) öğrenim birimlerinde ve eğitim parklarında, özellikle ekonomik kısıtlamalar içerisinde olan 6-10 yaş çocuklar için bir eğitim ve uygulama projesi olarak başlamış,  yurdun  13 iline ulaşılmıştır. Gönüllüler, Diş Dostu Derneği üyesi diş hekimleri tarafından eğitildikten sonra sınıflarda 8 hafta boyunca çocuklara uygulamalı ağız ve diş sağlığı eğitimi vermişlerdir. Proje kapsamında öğrencilere Diş Dostu Derneği uzman ekibi tarafından hazırlanmış öğrenci çalışma kitabı ve gönüllülere öğretmen kılavuzu dağıtılmıştır.

Çocuklara doğru diş fırçalama tekniği gösterilmiştir. Diş karneleri dağıtılan çocukların aileleri, çocuklarının ağız ve diş bakımı uygulamalarını evde takip etmişlerdir. Daha sonra çocuklara yüzey örtücü uygulamıştır. Bu uygulamayı ise Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Ana Bilim Dalı Mensupları yürütmüşlerdir. Davranışın oluşmasında sürekliliğin öneminin farkındalığı ile çocuklar yılda 4 defa ziyaret edilmiş ve durum tespiti yapılmıştır. Programın sonunda ise çocuklara başarı belgeleri dağıtılmıştır.

Projenin başarısı duyulunca Toplum Gönüllüleri Vakfı’nda projeye talip olmuş ve onlarla da 2004 yılından itibaren çalışılmaya başlanmıştır. TOG’un hizmet merkezlerinden yayılan proje 2004 -2006 yılı içerisinde 11000 ilköğretim çocuğuna ulaştırılmıştır.

Proje, belediyelerin de iş birliği ile birçok farklı ildeki ilköğretim okullarında devam etmektedir. Derneğimizin ulaştığı okulların dışında birçok okuldan ve diş hekiminden projeyi uygulamak için talep gelmektedir. Diş Dostu Derneği, Türkiye’nin dört bir yanına; miniklerin ağız ve diş sağlığı konusunda farkındalık kazanmasını sağlayan oyun setleri, çıkartmalar, boyama kitapları, diş fırçası ve macun setleri ulaştırılmaya devam etmektedir. Okulları ziyaret eden gönüllü diş hekimleri çocuklarda ağız ve diş sağlığı bilincini yerleştirmek adına doğru diş fırçalama tekniğini öğretmekte, ağız ve diş sağlığında doğru beslenmenin önemini vurgulamaktadır. Ayrıca anaokullarından gelen talepler doğrultusunda yaşları 4 ile 6arasında değişen çocuklara Diş Dostu uzman kurulu tarafından hazırlanan çizgi filmi seyrettirilerek, oyunlar oynayarak ağız ve diş sağlığı eğitimi verilmektedir.

Proje ile hedeflenen:

Davranış, beceri                                      

  • Doğru diş fırçalama becerisi
  • Şeker tüketiminin sınırlandırılması, doğru beslenme
  • Diş Hekimine düzenli gidilmesi
  • Ağız ve diş sağlığı bakımının günlük hijyen alışkanlıkları arasında yer alması

Proje ile şuana kadar tüm Türkiye genelinde uygulanmış ve bugüne kadar yaklaşık 3 milyon çocuğa ulaşılmıştır.