Diş Dostu Ürünler

Diş Dostu kalite markasının sahibi olan Toothfriendly International 1989 yılında Basel, isviçre’de kurulmuştur.  Diş hekimleri,  Zürih üniversitesi, gıda ve ağız – diş sağlığı endüstrisinden birçok firmanın bir araya gelerek kurduğu kar amacı gütmeyen kuruluş, dünyada ağız ve diş sağlığını geliştirmeyi hedeflemektedir.

Uluslararası bir kalite markası olan Diş Dostu logosu üzerinde bulunduğu ürünlerin ağız ve diş sağlığı konusunda güvenilir olduğunu gösterir. Logo bugün 45 ülkede birçok farklı  marka tarafından kullanılmaktadır. Diş Dostu ürünler, dünyada sadece üç merkezde yapılan in vivo plak telemetry testinden geçerler. Bu testin geçerliliği Avrupa Sağlık Birliği Beslenme ve Sağlık beyanlarına ilişkin tüzüğünce onaylanmıştır.

Logo, sakız, bonbon, çikolata gibi şekerleme ürünlerinde, doğal tatlandırıcılarda ve diş macunu, diş fırçası gibi ağız ve diş sağlığı bakım ürünlerinde kullanılmaktadır.

Logoyu kullanan firmalar , ürünleri test edildikten sonra Toothfriendly International ile lisans sözleşmesi imzalarlar ve logonun kullanımı için her sene bir ücret öderler. Bu, Diş Dostu Derneği’nin sosyal sorumluluk projelerinin bütçesini oluşturur.

Türkiye’de günümüzde  logonun kullanıldığı ürün kategorileri:

  • Sakız ve Şekerlemeler
  • Diş Macunu
  • Doğal Tatlandırıcılar