Dişeti Hastalıkları ve Tedavileri

“Dişeti hastalığı” ne demektir?

Bu dişlerin destek dokularının iltihabını tanımlayan genel bir terimdir. Dişeti hastalığı için kullanılan diğer terimler “gingivitis” veya “periodontal hastalıktır” tır.

 

Gingivitis nedir?

Gingivitis, dişeti hastalığının erken safhasıdır. Dişeti kırmızı ve iltihaplı hale gelir. Dişler fırçalandığı veya yemek yendiği zaman kanadığında gingivitis’ten şüphelenilmelidir.

 

Periodontal hastalık nedir?

Dişeti hastalığında dişleri destekleyen kemiğin de etkilenmiş olduğu daha ileri safhalardan biridir.

 

Dişeti hastalığı şikayetinizin olma ihtimali nedir?

Nüfusun çoğunluğu bir şekilde dişeti hastalığından şikayetçi olmaktadır. Dişeti hastalığı hala yetişkinlerde diş kaybının ana nedenini oluşturmaktadır,ama çoğu insanda çok yavaş ilerlemektedir.

 

Dişeti hastalığının sonucu ne olabilir?

Uzun dönemde dişeti hastalığı nedeniyle dişlerinizi kaybedebilirsiniz. Bazı kişiler dişetlerinin şiştiği ve kanadığı durumlarla karşılaşabilirler. Abseler oluşabilir ve daha kötü vakalarda dişeti ceplerinden iltihap çıkarak hoş olmayan tat ve kötü kokuya neden olabilir. Bu gibi belirtilerden birini takiben durum geçici olarak inişe geçebilir ama eğer tedavi edilmezse, kemik kaybedilebilir ve dişler sallanır. Periodontal hastalıklar ilerleme acısından yavaştırlar ve dişlerin sallanmasına neden olacak kadar kemik kaybının oluşması uzun yıllar alabilir. Hastalık ilerledikçe tedavisi daha zor hale gelir.

 

Benim dişeti hastalığım var mı?

Eğer kusursuz bir şekilde temizlemeyi yapmıyorsanız ve diş hekiminiz tarafından hastalığınız olmadığı söylenmediyse dişeti hastalığı sizi tehdit etmektedir.

 

O zaman bununla ilgili ne yapmalıyım?

İlk olarak, dişetlerinizin sağlığını gözlemleyebilecek kişi olan diş hekiminiz tarfından düzenli olarak muayene edilmeniz gerekir. Çoğu vakalarda dişeti hastalığının tedavisi basittir. İlk tedavi çoğunlukla bir diş hekimi tarafından yapılan profesyonel temizlemeden oluşur. O zamandan itibaren dişetlerinizin günden güne olan sağlığı size ve sizin ev bakımınıza bağlıdır. Bu nedenle tedavinizin bir kısmı da, dişlerinizi ve dişetlerinizi sağlıklı tutmak için en etkili olan rutinin size gösterilmesini kapsayacaktır. Bu daha büyük olan diş fırçasının ağızda ulaşamayabileceği yerlerin nasıl temizleneceğini ve dişipi kullanımını da kapsayacaktır.

 

Herhangi birşey dişeti hastalığını daha kötü hale getirir mi?

Evet,kötü dolgularla birlikte dişlere hatalı çiğneme kuvvetleri uygulayan ve uyumu bozuk olan protezler dişeti hastalığının başlamasının yanısıra daha hızlı ilerlemesine neden olabilir. Ayrıca hamilelik sırasında ve diabet gibi diğer hastalıklar ile birlikte dişeti hastalığına daha yatkın hale gelebilirsiniz. Ancak, eğer plağı düşük bir seviyede tutabilirseniz, bu vakalarda artan bir risk olmayabilir.

 

Dişeti hastalığı acı verir mi?

Dişeti hastalığı acılı olmak zorunda değildir ve birçok yıllar boyunca acı vermeden ilerleyebilir. Acı daha büyük ihtimalle, dişetinde ülserin oluşmasıyla görülen akut bir gingivitis durumunda görülür.

 

Dişetlerim kanıyor bu ne anlama gelir?

Dişetleriniz kanadığı zaman, dişeti hastalığınız olduğu anlamına gelir. Dişetlerinin yemek yerken veya diş fırçalarken kanaması normal değildir, bu nedenle bu, sizi bir probleminiz olduğundan haberdar eden ilk işaret olabilir.

 

Ne yapmalıyım?

Eğer dişetleriniz kanıyorsa veya kırmızı iltihaplı görünüyorsa, o zaman diş hekiminizi ziyaret etmeli ve ondan dişetlerinizi muayene etmesini istemelisiniz. 35 yaşından itibaren herhangibir başka nedene kıyasla daha çok dişeti hastalığı nedeniyle diş kaybedilmektedir. İyi haber şudur ki; dişeti hastalığı önlenebilir ve erken safhalarda tamamen tedavi edilebilir. Eğer diş hekiminizin tavsiyelerini uygulayıp ağzınızı temiz tutarsanız dişeti hastalığı nedeniyle dişlerinizi kaybetme ihtimalini minimuma indirebilirsiniz.